2018 participants, updated 3-16-2017
 1 Peter Schneider /tba /Gary Webb tba Long Valley NJ 
 2 Steve Richards / tba Subaru Outback Sport Everett WA 
 3 Revere Jones / Tom Gould Subaru Outback Los Angeles CA
 4 Steve, Orion & Harley Grace Alley tba Mt Shasta CA
 5 Frank McKinnon / John Putnam Subaru Forester XT Portland OR / Forest Grove OR
 6 John Alkema / tba Nissan XTerra San Clemente CA
 7 Keith Barke / Tim Burgess Audi UR Quattro North Saanich BC / Toronto ON
 8 Matthew Sirota / Keith Newton Audi UR Quattro Parker CO / Puyallup WA
 9 Ivo Graf / David Uhler Audi? Mercer Island WA
10 Hal Adams / Matt Bonaimé VW Jetta TDI Columbia SC / Lexington KY
11 Petar Milenkov / tba Subaru Forester .
12 Richard Henrion / Dan Petterson Toureg TDi Norway MI
13 Evan & Mark Joslyn VW? Middleton WI
14 Mel Wade / Chris Corbett Wrangler Rubicon Fullerton CA / Cypress CA
15 Nitto Tire team #2 Wrangler? Cypress CA
16 Aaron Bell / Russ Sherman Audi UR Quattro Cross Plains WI
17 Jason Stoch / tba Audi UR Quattro tba
18 Michael Duffy / tba 72 Toyota FJ40 San Francisco CA
19 Tom Colley / tba 86 5000 Quattro? Charlotte NC
20 Kate Pyck / tba Jeep Wrangler Kelowna BC
21 Thomas & Tina Matthews tba Everett WA
22 Steve & Evan Riddell 76 Triumph TR6 Byron MI
23 Jamie Hayslip / Gretchen Kriesen tba Rochester NY
24 Jamie Lawson / tba tba Wilsonton QLD Australia
25 Rodney & Carol Cook tba Olympia WA
26 Frank, Steve & Marc Shap VW Tiguan Oakland MD/Fernandina Beach FL/Ventura CA
27 Jeff Biggs / tba tba Calgary AB / tba
28 Trevor & Murray Night Nissan Frontier Kimbeley BC
29 Martine Spanns / Peter Alau 87 VW Westfalia San Francisco CA
30 Josh Nation / Ivana Dumitrescu 66 Austin Healey Sprite Acworth GA
31 Jack & Claire Holdaway 69 Austin Mini MK2 Grass Valley CA
32 Rick Higgs / tba 72 Mini Window Van Vancouver B
33 Ken Friend / tba tba North Vancouver BC
34 John Li / Brandon Boyd 64 Ford Mustang Dearborn MI
35 James Woods / Melissa Chambers tba (4x4) Tijeras NM
36 Michael Boryca / Thomas Schultz 69 Ford Torino Detroit MI
37 Euan & Bill Pollock 57 Triumph TR3 Lake Oswego OR
38 Marcus J & Marcus C Neff Subaru STI Wilsonville OR / Tigard OR
39 Gary & Stacy Perkins tba Windsor CA
40 Mason Koon / Phil Bonkoski tba Plymouth MI / Ann Arbor MI
41 Stephen OLeary / Ron Laudaker tba (4x4) Grand Junction CO/Bishop CA
42 Marcus Hansen / Denae Murphy 76 BMW 2002 Marysville WA /Vancouver WA
43 Maximilian Macdonald / tba 57 VW Beetle Chehalis WA
. .
Cycles
.
22 Ramey "Coach" Stroud/Anja Christopher BMW R1150 GS Lyons OR
31 Michael Stram tba Sandy OR
32 Bob Holcomb Honda Africa Twin Boston MA
33 John Isenberg KTM 990S Adventure Duvall WA
34 Dick Rockrohr Buell Ulysses Boise ID
35 David Fox Kawasaki KLR 650 Seattle WA
36 Cyril Carins KTM 950 Adventure Anmore BC
37 Jack Pyck Suzuki DL1000 Kelowna BC
38 James Henson KTM 990 Adventure Fairview NC
39 Brian Cary Husqvarna TE610 Seattle WA
40 Richard Guthrie MotoGuzzi Stelvio Seattle WA
41 Nigel Beckers tba St Albert AB
42 John Beckers KTM St Albert AB
43 Chris Rogers tba Wisconsin
44 Brad Dyrbye tba Victoria BC
45 Rick Nash KTM Ft McMurray AB
46 David Smoljan tba Longmont CO
47 John Reese BMW R1200GS Duvall WA
48 Tim Matthews tba Everett WA
49 Tate Matthews tba Everett WA
50 Paul Degarate Husqvarna FE701 Niwot CO
51 David Rutherford Cagiva Elefant Talking Rock GA
52 Sean McDougall Triumph 800 XCX Newtown Square PA
53 Jon Shap tba Boylston MA
54 Matt Munson tba Ferndale MI
55 Chad Dalke tba Homer AK
56 Nathan Elerick KTM 990 Adventure Homer AK
57 Jason Martin tba Anchorage AK
58 Sky Anderson tba Livingston MT
59 Ismail Esen Triumph Tiger 800XC Surrey BC
60 Jerry Johnson tba W Yellowstone MT
61 Gene Tynes Yamaha Super Tennere Great Falls MT
62 David Papadopolos KTM 690 Enduro Wilsall MT
63 Preston O'Haire tba Bozeman MT
64 Marten Walkker tba, cycle Carpinteria CA
65 Gary Sailor Yamaha Super Tenere San Antonio TX
66 Dmitriy Martynov Suzuki VStrom? Macomb MI
67 Geoffrey Baker Ducati E900 Philomath OR
. .
Unconfirmed
.
. . . .
. . . .
Past winners in bold, new participants in italic, and vehicle #'s are quite tentative.  New entries will be confirmed as space allows
Staff
Chairman
Social director
Jerry Hines
Colleen Hines
Ford E350 Anderson Island WA
Sweep 1 Kevin Barrows
Paul Oskamp
Dodge Ram 3500 Auburn WA
Sweep 2 Paul Dubinsky
Colin Stenhouse
Ford F350 Fort Mill SC
West Vancouver BC
Cycle Support Andy Newell
Jeff Howard
Dodge Ram 2500 Enumclaw WA
Timing & Scoring Steve Perret
Kathryn Hansen
Subaru Impreza Bellingham WA
Friday Harbor WA
Course marshals Steve Brown
Ron Sorem
VW Passat TDi Vashon Island WA
Renton, WA
Registration & Tech Rainier Auto Sports Club . .