Alcan 5000
                  Rally (logo)
February 26 - March 6, 2020
   Team  Vehicle  Hometown
 1 John Alkema / Peter Schneider Subaru Forester San Clemente CA / Long Valley NJ
 2
Paul Eklund / Yulia Smolyansky Subaru Forester XT Tigard & Portland OR
 3 Russ Kraushaar / Garth Ankeny 66 Cortina GT
Battle Ground WA / Portland OR
 4
Frank McKinnon/ John Putnam Ford Escape?
Portland & Forest Grove OR
 5 Mel Wade / Chris Corbett Wrangler Rubicon Fullerton CA / Los Angeles CA
 6 Keith Barke / Tim Burgess Audi UR Quattro North Saanich BC / Toronto ONT
 7 Hal Adams / tba
Subaru Forester
Columbia SC
 8
Lucas Hines / Edmund Dinescu
Audi Quattro
Santee CA / Santa Barbara CA
 9
Cameron Hines / Jeff Zimmerman
Subaru Impreza?
Na'alehu HI / Pismo Beach CA
10
Marc Getty / tba VW Golf?
Philadelphia PA
11 Ohio Knox / Lee Thompson
BMW X3
Albuquerque NM / Austin TX
12
Richard & Dolores Ranhofer Porsche Cayenne TDI Seattle WA
13
Richard Henrion / Dan Petterson VW Toureg TDI Norway & Ludington MI
14
Ivo Graf / David Uhler
tba
Mercer Island WA
15 Steve Carper / Krista Skucas Ford Raptor Enterprise & Portland OR
16 Weston Blackie / tba
Wrangler Rubicon JL Arvada CO
17
Dmitriy & Oleg Martynov
Subaru Crosstrek
Macomb MI / Oceanside CA
17
David & Tom Green tba Carlsbad & La Jolla CA
18 Ryan Mackey / Ismail Esen
tba
Lakewood OH / Vancouver BC
19 Dallas Van Wyk / Jim Saulino
tba
Rosenberg & Missouri City TX
20
Rod & Jay Cook
Jeep Grand Cherokee
Olympia WA / San Jose CA
21
Jack & Claire Holdaway
Subaru Forester
Grass Valley CA
22
Jake Carpenter / Ken Hoff
tba
Juneau AK/ Sequim WA
23
George & Jay Witman
Mini Cooper S Lebanon & Reading PA
24
Ken Friend / tba
tba (Mini?)
N Vancouver BC
25
Bobby Danger / tba
Mini Countryman
Bend OR
26 Bill Biggers / tba Dodge Power Wagon Butte MT
27
Ian & John Burns
Subaru Legacy
West Linn OR
28
James O'Neill / tba
tba (Jeep)
Denver CO
29 Jeff Lebesch / tba
Porsche Macan GTS
Fort Collins CO
30
Ryan Rusher / tba
Chev Colorado
Yankton SD
31
Johan Cardenas / tba
Jeep Wrangler Rubicon
Levittown NY
32
Brad Dyrbye / tba
tba
Victoria BC
33
Chris Thompson / Dave Hirst
VW Passat
Vancouver & Tsawassen BC
34 Spencer Carlson / tba Porsche 944 LaCenter WA
35
Garren Watkins / Bill Thompson
Toyota Land Cruiser
Boulder CO / Scappose OR
36
Matthew Hayward / tba
tba
Plano TX
37
Martha Lawrence / tba
Subaru Outback
Lake Oswego OR
38
Ben Haung / KuoChang Liao
Mercedes G500
West Linn OR / Sam Ramon CA
39
Mario Westphal/Milene Moura Palha Jeep Wrangler
Mississauga ON
40
Josh Nation / Katherine Nagel
Nissan XTerra
Acworth GA / Burlingame CA
41 Drew Shapiro / Taylor Pesek tba Seattle & Redmond WA
42 Kevin & Kris Lake
tba
Great Falls MT / Wasilla AK
43
Will Gentile / Spence Clements tba (press)
Fairfield CT
w1
Sean McDougall / tba Wrangler Rubicon JL Newtown Sq PA
w2
John & Judy Russell Ford F350 Bellevue WA
w3
Marcus Neff / Angela Bissell
Subaru?
Wilsonville OR / Everett WA
w4
Andrew Mamo / Kevin Wood Nissan XTerra Norriston PA / Calymont DE
w5
Chris & Ray Hayes
Jeep Wrangler JKU
Ocasta FL / Houston TX
w7
Ed Millman / tba
88 BMW 325ix
Seattle WA / tba
w6
Baldeep & Parvinder Singh
tba
Spruce Grove AB
w7
Brendan Dougherty / Tim Whitesell
Volvo XC90
Anchorage AK / Bend OR
w8
Donald Quick / Erin Toro
Jeep Wrangler JKU
Frazier Park CA
w9
Garrett & Kristen Arendt
Lexus GX470
Longmont CO
w10
William Hough / Royce Johannes
tba
Shoreline & Marysville WA
w11
Richard & Gayle Guthrie
GMC Acadia
Seattle WA
w12
Matt Nash / Trevor Wakeling
Nissan XTerra
Ft McMurray AB
Past winners in bold, new participants italic, w=Wait list. 
Updated 2/1/2019, numbers are tentative.

Staff
Chairman 
Social director
Jerry Hines
Colleen Hines
Ford Excursion Anderson Island WA
Sweep 1 Kevin Barrows
tba
Dodge Ram 3500 Auburn WA

Sweep 2 Paul Dubinsky
Colin Stenhouse

Ford F350 Fort Mill SC
West Vancouver BC
Timing & Scoring Steve Perret
Kathryn Hansen
Subaru Impreza Bellingham WA
Friday Harbor WA
Course marshals Steve Brown
David Fox
Subaru?
Vashon Island WA
Seattle WA
Sweep 3 Andy Newell
tba
Dodge Ram 2500
Enumclaw WA
Registration & Tech Rainier Auto Sports Club . .